Aktualności
O Blues Express Festiwal u Marszałka
2019-07-02

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyła się konferencja prasowa poświęcona 27. edycji Blues Express Festiwal. Muzyczny pociąg z Poznania do Zakrzewa wyruszy już w najbliższą sobotę. W konferencji zapowiadającej tegoroczną edycję udział brali Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, dyrektor festiwalu i jednocześnie przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szopiński, wójt gminy Zakrzewo Marek Buława oraz Marek Pawicki, przedstawiciel Kolei Wielkopolskich.

Choć z perspektywy mieszkańców gminy i stałych uczestników imprezy może trudno w to uwierzyć, to pierwsza edycja Blues Express Festiwal odbyła się już w 1993 roku i od tej pory corocznie (za wyjątkiem 2005 roku) to wydarzenie przyciąga tłumy zarówno miłośników dobrej muzyki, jak i kolei. Przez nieomal trzy dekady BE stał się jednym z największych tego typu wydarzeń w kraju i jedynym, który w tak niepowtarzalny sposób łączy bluesa z koleją ocalając od zapomnienia tradycje związane z istotnym niegdyś szlakiem kolejowym oraz promuje muzykę i region.

Do udziału w Blues Express Festiwalu zachęca również Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. - Ten festiwal jest wydarzeniem wyjątkowym, bo 150 km bluesa na torach to gratka zarówno dla miłośników bluesa, jak i podróży blisko 500-tonowym składem pod parą. Wiedząc, jakim cieszy się powodzeniem, po raz kolejnym wsparliśmy finansowo tę muzyczną pozycję obowiązkową każdego lata – mówi marszałek. Prócz samorządu wojewódzkiego w organizację wydarzenia włączył się też Powiat Złotowski oraz Gmina Zakrzewo.

W imprezie rokrocznie bierze udział kilka tysięcy uczestników; sam pociąg ciągnięty przez zabytkowy parowóz to co najmniej 400 miejsc, ale liczba podróżnych zwiększa się ze stacji na stację. W tym roku, dzięki zakończonej już modernizacji linii kolejowej Poznań – Piła Blues Express wraca na starą trasę. Na peronach zagrają odpowiednio: ZVA 12-28 (Poznań), Cotton Wing (Rogoźno), Danny Boy Experience (Chodzież), Blueberry Hill (Piła), Forsal (Krajenka), Blues Menu (Złotów) oraz Blues Junkers (Zakrzewo). Warto zaznaczyć, że miłośnicy bluesa będą mogli rozpocząć zabawę już w piątek, gdyż w Pile przy ul. Śródmiejskiej w ramach festiwalu odbędzie się koncert, w którym zagrają ZVA 12-28 Band, Levi i Forsal.

Wyjazd pociągu z Dworca Letniego zaplanowano na 11:04 w sobotę, zaś w Zakrzewie powinien on zameldować się o 18:50. Po kilkunastominutowym koncercie i oficjalnym powitaniu gości uczestnicy imprezy przejdą nad Jezioro Proboszczowskie, gdzie w leśnym amfiteatrze odbędzie się koncert finałowy. Na scenie zaprezentuje się trio Cugowski – Lipina – Szopiński i będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja na wysłuchanie koncertu tego składu, ponadto wystąpią John F. Klaver Band (Holandia), Kraków Street Band, Pokój nr 3 Two Drums, The Road Dogs (Białoruś), Blues Flowers i Rapaholin.

Po koncercie finałowym w niedzielę nad ranem o godz. 3:25 pociąg wyruszy w drogę powrotną do Poznania. I znów rozpocznie się odliczanie do kolejnego festiwalu...


Więcej informacji na temat wydarzenia oraz rozkład jazdy na stronach www.bluesexpress.pl oraz www.koleje-wielkopolskie.com.pl.

Fot. UMWW Poznań

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy