Aktualności
O kulturze w gminie
2018-10-08

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Gminy Zakrzewo odbyło się Gminne Forum Kultury, podczas którego podsumowano mijający rok, ale i omówiono plany na najbliższą przyszłość i rok 2019. Krótkie sprawozdanie z realizacji tegorocznych wydarzeń przedstawiła dyrektor Domu Polskiego, Barbara Matysek-Szopińska a także przedstawiciele poszczególnych gminnych stowarzyszeń zaangażowanych w lokalne życie kulturalne. Niemniej bardzo istotne było przedyskutowanie planów na najbliższą przyszłość. 
Ma to duże znaczenie, bo w listopadzie w Zakrzewie zorganizowane zostaną obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę a także 80-lecie Kongresu Berlińskiego i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości te będą wyjątkowe, bo zostaną rozłożone aż na trzy dni i powiązane z powiatowymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości -11 listopada.

Co prawda szczegóły wydarzenia są jeszcze dopracowywane, wiadomo już jednak, że w obchody włączą się nieomal wszystkie instytucje i organizacje: Urząd Gminy, Dom Polski, szkoły, przedszkole, koła gospodyń, straż pożarna, orkiestra, chóry i inni. Być może zaangażują się też grupy rekonstrukcyjne. Ramowy program wydarzenia został nakreślony.

Pierwszy dzień obchodów zaplanowano na sobotę, 10 listopada, kiedy to odbędą się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Wolności połączone z otwarciem Szlaku Pięciu Prawd Polaków. Nad jeziorem, pod wiatą zaplanowano capstrzyk, występy chórów i symboliczne odsłonięcie tablicy szlaku. Następnie dla uczestników przygotowana zostanie grochówka wojskowa a popołudnie i wieczór upłynąć mają przy ognisku i muzyce „na patriotyczną nutę”. Nie zabraknie również mszy świętej z udziałem delegacji i pocztów sztandarowych w tej wyjątkowej intencji. W niedzielne popołudnie z kolei w Domu Polskim odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez członków kapeli Rypcium Pypcium. Trzeci akord obchodów wielkiego jubileuszu w Zakrzewie zaplanowano na 18 listopada (niedziela), kiedy to również w Domu Polskim z programem muzycznym wystąpi zespół z Andrychowa. 

Coroczne forum kultury to również doskonała okazja do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, jak również przedstawienia planów na kolejny rok. W kalendarzu imprez na 2019 r. nie zabraknie najważniejszych dla mieszkańców wydarzeń: Blues Expressu, Festiwalu z Przytupem, Sejmiku Młodzieży, Dni Kwitnących Wiśni, Zakrzewskiej Biesiady, Wrzosowiska, U Progu Jesieni, Zakrzewskich Nowalijek, Gminnych Mikołajek, Dnia Dziecka, Dni Otwartych Strażnic, Manewrów Medycznych, Świętojanek, TADiM-u, Ortofrajdy i wielu innych wydarzeń. Grupa Spektaklowa jesienią 2019 r. również powinna wystawić kolejny spektakl. Obecni na spotkaniu członkowie stowarzyszeń kulturalnych zapowiedzieli, że ich współpraca będzie się zacieśniać, aby pomimo zanikającego zainteresowania kulturą, przestawiać coraz ciekawszą i różnorodną ofertę. 

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy