Aktualności
Vive la France, vive la Pologne!
2018-06-18

Na czele delegacji gości stał nowy mer Mouroux, Sylvie Tournoux, która objęła urząd po śmierci Josefa Alebe w lutym tego roku. Niemniej nowy włodarz zadeklarował zamiar kontynuacji dzieła podjętego przez poprzednika i w rozmowach z wójtem gminy Zakrzewo, Henrykiem Dobrosielskim ustalono, że oficjalne porozumienie o partnerstwie, będący zwieńczeniem wieloletnich starań, zostanie podpisane w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Francuzi, których przyjazd był połączony z udziałem reprezentacji Mouroux w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej, wstępnie zadeklarowali również możliwość organizacji podobnych zawodów w kraju nad Loarą.

Czterodniowy pobyt był pełen emocji i atrakcji. Goście przylecieli do nas w środę, do ojczyzny wrócili zaś w niedzielę po południu. W czwartek mieli możliwość zwiedzenia Gdańska i nowoczesnego Sopotu, gdzie największe wrażenie wywarła przepiękna gdańska starówka. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też kolebka Solidarności, Stocznia Gdańska i nowe Europejskie Centrum Solidarności.

Zachwyt gości z Mouroux wywołał także popularny Monciak i molo w Sopocie. W piątek z kolei odbyła się wycieczka do Torunia, miasta Kopernika i pierników i wielu zabytków. Obowiązkowym punktem wyjazdu była rzecz jasna Krzywa Wieża, pod którą - zgodnie z przewidywaniami - nikomu nie udało się ustać. Zwieńczeniem pełnej emocji wycieczki był widowiskowy seans w Planetarium. 

Były to intensywne dni, ale gościom Polska przypadła do gustu, szczególnie zaś… pierogi i schabowy. Sobota to już dzień sportu, ale i folkloru – do południa francuscy kibice dopingowali swoich zawodników w Starej Wiśniewce, po południu zaś z dużym zainteresowaniem spotkał się Festiwal „Z Przytupem”.

Wieczorem, jeszcze przed spotkaniem integracyjnym, wójt zaprosił Francuzów do swojego gabinetu, gdzie wręczył im okolicznościowe upominki. Pomimo różnic kulturowych i pewnych barier językowych grupa naszych partnerów z Mouroux zintegrowała się z mieszkańcami gminy i Polakami w ogóle, czego dowodem były pełne sympatii gesty a także chóralne, powtarzane chyba najczęściej „Vive la France, vive la Pologne!" - Niech żyje Francja, niech żyje Polska! 

Śpiewane były również hymny narodowe – Polacy odśpiewali Marsyliankę, Francuzi Mazurka Dąbrowskiego; głośno niosły przyśpiewki dopingujące do boju reprezentacje piłkarskie Polski i Francji, w końcu obok Mundialu turniej w Wiśniewce to było najważniejsze wydarzenie dla młodych piłkarzy. 

Ten czas minął bardzo szybko na wspaniałej międzynarodowej zabawie! Krajobrazy gminy, niepowtarzalne widoki, bliskość natury oraz gościnność Polaków wprost zachwyciła mieszkańców gminy Mouroux którzy, jak deklarują, nigdy nie zapomną tego pobytu. „Glowy pełne wspomnień i łzy w sercach. Dziękujemy! I do zobaczenia wkrótce!”– podsumowali goście. My również nie możemy się już na Was doczekać!

Więcej zdjęć na gminnym profilu Facebook


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy