Aktualności
Ku pamięci Patrona
2018-04-18

Obchody święta szkoły rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie. Po jej zakończeniu w holu szkoły odbył się uroczysty apel.

Udział w nim, obok przedstawicieli szkolnej społeczności, wzięli także byli nauczyciele i przedstawiciele władz samorządowych.

Gościem honorowym był pan Alfons Tomke, który we wzruszającej przemowie oddał hołd niezłomnemu proboszczowi z Zakrzewa i jednocześnie patronowi szkoły, księdzu Bolesławowi Domańskiemu. W swoich słowach oddał również hołd postawom patriotycznym Polaków spod Znaku Rodła.

Słowa ostatniego spośród żyjących uczestników I Kongresu Związku Polakow w Niemczech, podczas którego uchwalono Pięć Prawd Polaków,  padły na podatny grunt i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z uwagą wysłuchali przemówienia pana Alfonsa a na koniec odśpiewali mu gromkie „200 lat!”.

To była piękna lekcja patriotyzmu, także lokalnego, a również dowód dumy z pochodzenia. Apel, na który składały się głównie występy artystyczne, kładł największy nacisk na historię i dorobek pokoleń, uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły na przestrzeni dziesięcioleci.

Zwłaszcza dlatego, że rok 2018 jest rokiem wielkich jubileuszy i święto szkoły dobrze wpisywało się w kalendarz uroczystości. Ponadto podsumowany został konkurs historyczny i turniej wiedzy pożarniczej.

Po zakończeniu uroczystości odbył się tradycyjny, XXIV uliczny Memoriał im. Ks. Dr. Bolesława Domańskiego, w którym udział wzięli uczniowie w kilkunastu kategoriach i choć każdy chciał być zwycięzcą, najistotniejszy był sam start, zarówno ze względu na walory prozdrowotne jak i symboliczny wymiar biegu.

Pamiętać należy, że to wydarzenie sportowe organizowane jest przede wszystkim ku czci największego bohatera dla szkoły - od 14 maja 1945 roku, czyli dnia otwarcia Publicznej Szkoły Powszechnej w Zakrzewie, ks. dr Bolesław Domański swoim imieniem, patronuje tej placówce. 27 kwietnia 1975 roku potwierdzono to oficjalnie aktem prawnym.

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy