Aktualności
Pan Alfons Tomke Zasłużonym dla Gminy Zakrzewo
2018-03-02

Uroczystą sesją Rady Gminy zainaugurowano obchody roku jubileuszowego. Aby miała ona odpowiedni, symboliczny wymiar, zorganizowana została w historycznym miejscu – sali Rodła Domu Polskiego. Najważniejszym jej elementem było przyznanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Zakrzewo” panu Alfonsowi Tomke, uczestnikowi I Kongresu Związku Polaków w Niemczech.

Lada dzień obchodzić będziemy 80 rocznicę tych wydarzeń – 6 marca 1938 r. w Berlinie uchwalono V Prawd Polaków, ideowy testament ZPwN. W związku z tym Senat RP uchwałą ogłosił ten rok Rokiem Prawd Polaków i w gminie Zakrzewo obchody stulecia Niepodległości połączone będą z upamiętnieniem wydarzeń sprzed ośmiu dekad, bo dla lokalnej społeczności oba te wydarzenia są istotne.

Oficjalne obchody zainaugurował wójt Henryk Dobrosielski, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na bogatą historię gminy, która może i powinna być powodem do dumy dla mieszkańców. Zauważył, że nic nie buduje tak dobrze świadomości historycznej i poczucia wspólnoty, jak znajomość własnych korzeni, u której podstaw stoi edukacja od najmłodszych lat.

W tym kontekście warto odnotować obecność na sesji uczniów szkół w Zakrzewie i Starej Wiśniewce, na których wielkie wrażenie zrobiła historia pana Alfonsa Tomke. Życiowy dorobek i dzieje pana Alfonsa przedstawiła sekretarz gminy, Aneta Buława. Dużo ciepłych słów pod adresem ostatniego spośród żyjących uczestników kongresu skierował przewodniczący klubu radnych Krzysztof Doroszuk.

Następnie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę nadającą Alfonsowi Tomke tytuł Zasłużonego dla Gminy Zakrzewo. Pan Alfons otrzymał gromkie brawa, następnie odebrał szereg gratulacji i życzeń m.in. od władz gminy, starosty Goławskiego i wicestarosty Sztycha, radnych, sołtysów, zaproszonych gości i młodzieży. Głos zabrał także sam zainteresowany.

- To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie, jednocześnie zobowiązanie - dziękując za przyznanie tytułu powiedział Alfons Tomke. To była bardzo podniosła i momentami wręcz wzruszająca uroczystość. Kolejne akordy obchodów jubileuszowych w Zakrzewie już w najbliższy weekend – 3 marca w Domu Polskim odbędzie się koncert upamiętniający 80 rocznicę uchwalenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz.

 W niedzielę uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą świętą o 11:30, po której złożone będą kwiaty na grobie ks. patrona Domańskiego.  Następnie w sali Rodła odbędzie się akademia rocznicowa podczas której pan Alfons Tomke otrzyma kolejne wyróżnienie, Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy